Галина-Олена Захарясевич ЛИПА
Zaharyasevych
(28 квітня 1910, с. Рахиня, тепер Долинська міська громада, Калуський район, Івано-Франківська область — 10 червня 1968, м. Львів)
художниця, поетеса, музикант, громадський діяч, дружина Юрія ЛИПИ.

Галина-Олена Захарясевич-Липа народилася 28 квітня 1910 року в родині греко-католицького священика Луки Захарясевича. Коли Галині було 10 років, родина виїхала з Рахині на Тернопільщину.
В 12 років втратила батька. Галину разом з молодшою сестрою Олею взяв під свою опіку митрополит Андрей Шептицький.
Навчалась у гімназії сестер Василіянок у Львові, яку закінчила у 1927 році. Під час навчання у Львові Галина вступила в ряди «Пласту», займалася графікою, декоративно-прикладним мистецтвом, брала участь у пластових історичних заняттях.
Навчалась у Львівському політехнічному інституті в студії архітектури й малюнка, отримувала стипендію А. Шептицького.
Протягом 1933 – 1938 років навчалася у Віденській академії мистецтв, де отримала диплом художника.
У 1938 році одружилася з Юрієм Липою – вченим-медиком, громадським діячем та письменником, поетом та патріотом. Через рік родина переїхала до Варшави. У 1940 році в родині народилася донька Іванка, а у 1943 – Марта.
Влітку 1943 року родина виїзжає в м. Яворів на Львівщині. Літом 1944 року Юрій Липа стає членом УГВР (Української Головної Визвольної Ради). 19 серпня 1944 року його арештували енкаведисти. 21 серпня 1944 року Галина Захарясевич знайшла тіло чоловіка, присипане штукатуркою з ранами на животі від автоматичних черг з численними ознаками катувань.
Померла Галина Захарясевич 10 червня 1968 року у Львові, похована на Личаківському цвинтарі.
Творчість Галини-Захарясевич-Липа

Перша персональна виставка відбулася у 1942 році в майстерні Галини Захарясевич. На виставці було представлено понад 117 творів різного характеру.
Починаючи з 50-х років вона займалась розписом тканини, досконало володіла технікою розпису батик.
Працювала на Львівському промкомбінаті бригадиром цеху художнього оздоблення тканини, де розписувала батіком тканини, виготовляла хустки, шалики, обруси, парасольки, торбинки. Художниця працювала олівцем, тушшю, гуашшю і темперою, малювала аквареллю та різними комбінованими техніками. Виконувала проекти для різних текстильних виробів, робила ескізи орнаментів для гаптів , вишивок, набійок.
В творчому доробку Галини Захарясевич є проекти для виробів із благородних металів – золота і срібла, ювелірних зразків, прикрашених емаллю, інтарсією, проекти тиснення на шкірі тощо. Вона виконувала ескізи художніх меблів, костюмів, дрібних галантерейних предметів.
В останні роки свого життя художниця Галина Захарясевич працювала над сюїтою, яку присвятила Гуцульщині. Серія цих творів присвячена народним майстрам, які представляли найтиповіші риси мистецької культури Карпат та історії краю («Троїсті музики», «Різьбяр», «Ткаля», «Трембітарі», «Писанкарка», «Цимбаліст», «Букураші», «Довбуш спить», та інші).
Ілюструвала видання народних пісень, коломийок, щедрівок. За сприяння Мирона Кипріяна, головного художника театру ім. Марії Заньковецької, оформила декорації до декількох відомих вистав.
 
матеріали використані зі сторінки Захарясевич Галина Лук'янівна — Вікіпедія (wikipedia.org)

 
Галина Захарясевич-Липа: Спомин про мисткиню: [Текст] / Упоряд. Д. І. Сапіга; худож. оформл. Р. Б. Бедрій. - Львів: Каменяр, 2021.-122 с.: іл.
ISBN 978-966-607-570-8

Ця книжка - своєрідна данина пам'яті про талановиту мисткиню Галину Захарясевич-Липу (1910-1968). Прийшовши на світ Божий 110 років тому, вона отримала на свою долю нелегке, а в деякий час й жорстоке життя. Обдарована Божою ласкою і своїми батьками різноманітними талантами, яскраво розпочала свій творчий шлях як художниця, але згодом страшні випробування врешті-решт привели до майже повного забуття, що було прогнозованим у радянський час. Через різні - не такі чисельні - доступні публікації, які склали цю книжку, через її твори пробуємо відтворити життєвий шлях мисткині і прокласти бодай невеличку стежечку до її увічнення.

Замовити книгу в нашому Магазині