Відчув своє призначення прислужитися Україні
Минуло 80 років з дня загибелі від рук енкаведистів визначного публіциста, поета, лікаря, патріота Юрія Липи. Впродовж 45 років від того трагічного серпня, в умовах перебування під гнітом московської диктатури, представники старшого покоління жителів Яворівщини зберігали пам'ять про Великого українця, таємно доглядали за його могилою. А напередодні проголошення незалежності нашої держави очевидці розкрили правду про життя і смерть славного сина України і молодому поколінню. Тож з кінця вісімдесятих років минулого століття наш край віддає почесті Юрію Липі за його жертовність для рідної землі.
Серед численних пам'ятних заходів, які щороку у травні (День народження) та серпні (місяць смерті) проходять у Бунові, Іваниках, Яворові, Новояворівську, також і традиційні Липівські читання, які зініціював Благодійний фонд «Призначення» імені Ю. Липи. Ось і нещодавно ім'я історіо-софа було на устах учасників конференції під назвою «Ча-сопростір Юрія Липи: минуле і сучасне», яку організували спільно з фондом працівники Новояворівської бібліотеки.

Розпочала зустріч із шанувальниками постаті нашого краянина директорка КЗ «Публічна бібліотека» Новояворівської міської ради Іванна Барилюк. Відтак слово взяла голова БФ «Призначення» імені Ю. Липи, лікар-офтальмолог Галина Шипка, яка ознайомила присутніх з раннім періодом життя майбутнього мислителя. Властиво, цінність Липівських читань є не тільки в тому, щоб доносити людям й нині актуальні праці, вшановувати пам'ять відданого борця за волю України... Але й у тому, що група однодумців, продовжуючи дослідження життєвого шляху патріота, доносить до громадськості нові досі невідомі факти.
Отож і Галина Олександрівна розповіла про деякі з них. Зокрема, було виявлено підтвердження, що Юрій народився не в м. Одесі (так досі вважали), а в с. Старі Сан-жари на Полтавщині у родині священика. Хресним батьком був Іван Липа, який згодом усиновив малого. Вже як до лікаря за допомогою до доктора Липи свого часу зверталися Іван Франко, Володимир Самійленко, Осип Маковей... Шлюб Юрію та Галині Заха-рієсевич давав митрополит Андрей Шептицький. А чому з Варшави родина Липів приїхала саме на Яворівщину? Тому, що тут проживав дядько дружини Галини...

Власне про Галину Липу, мисткиню, її жіночність, материнство, людину високої духовності, про побут Липів, взаєморозуміння у сім'ї... вела мову голова Товариства краєзнавців «Гостинець», пе-дагогиня Наталія Косик. А директорка Народного дому у с. Старичах Людмила Янюк поділилася цікавими матеріалами про погляд Юрія Липи на Яворівщину,
його захоплення традиціями нашого краю, народним мистецтвом, а ще дослідження походження жителів за прізвищами тощо.
Тему українськості Юрія Липи розкрив член Наглядової ради БФ «Призначення» Олександра Шипка. Розповідаючи про зацікавлення письменника давньою цивілізацією, від якої бере початок наша нація, він наголосив, що Липа дав «точку опори» кожному українцеві на планеті - безперервну тяглість свого роду від колиски людської цивілізації- Месопотамії.

Доктор філософських наук, завідувач кафедри філософії та економіки Львівського національного медуніверситету Ігор Держко назвав Юрія Липу хоронителем національної ідеї, будителем і мислителем.

Про відкриття на Яворів-щині імені похованого в с. Бунові Лицаря нашої свободи, паломницькі походи на його могилу, просвітницькі заходи, видання книжок та увічнення пам'яті земляка у пам'ятниках, меморіальних таблицях, назвах вулиць, закладів медицини, освіти, культури... поінформував присутніх автор цих рядків.

Слово також мали знаний кардіолог зі Львова Сергій Ба-бляк, художник Віктор Хаджи-нов. Вірші Ю. Липи декламували Іванна Барилюк та Галина Шипка, власну поезію прочитали Ігор Держко та бібліотекар Наталія Баїк. А керівниця відділу культури, молоді та спорту Новояворівської міської ради Наталія Слобода подякувала організаторам та учасникам Липівських читань за цікавий захід.
На завершення було зачитано і прийнято резолюцію конференції, у якій викладено завдання продовжувати вивчати, досліджувати і пропагувати серед молоді життєвий подвиг ідеолога українського націоналізму Юрія Липи.