Уривок з праці Юрія ЛИПИ - Призначення України

Липа Юрій. Призначення України
придбати книгу можна тут
про книгу тут

Уривок з праці Юрія ЛИПИ - Призначення України
11. Трипільська культура

Здавалося б – не така важна подія: сорок літ тому київський археолог В. X в о й к о разом із С. Штерном відкриває одну з найстаріших і найцікавіших культур України. Це – трипільська культура*. Культура трипільського, чи, як його зве професор В. Щ е р б а к і в с ь к и й, проукраїнського, народу обіймає новокамінну, бронзову і початок залізної доби й є аналогічною до культури і складу південних держав мікенців, геттітів, митаніїв, еґейців і, може, етрусків. Це культура, що зв’язує органічно Україну з південною Европою і почасти зі західною, з її прадавнім мистецтвом, моральними, правовими та релігійними здобутками. Культурі тій не брак і циклопічних будівель (вали 2 000 кілометрів, вали Гелону 15 метрів висоти, мегаліти).
Співзвучні великі культури були в Анау, Сумирі, Елямі, навіть в Індії. «Зацікавлення трипільською культурою, – писав недавно совітський учений професор Б о р о з д і н, – особливо збільшилося в найновіших часах в зв’язку з надзвичайними відкриттями в Китаї й Індії».


Ні, не тільки в зв’язку з Індією, а передусім у зв’язку з сучасною українською духовістю.
З цілою енергією українські вчені взялися до праці над Трипіллям. Професор В. Хвойко знаходить найстарші пам’ятки цеї культури на Чернігівщині, професор В. Щербаківський відкриває найбільш висунений на схід її пункт розповсюдження (с. Лукаш на Переяславщині). Це було ще перед війною 1914–1917 pоків, а в pоках 1922–1932 починається масова праця над розкопами, й Українська Академія Наук в Києві видає поважні збірники п. з. «Трипільська культура», крім того виходять сотні праць і причинків українських учених.
Чому таке зацікавлення культурою, що цвіла дві–три тисячі літ перед Христом? Яке психологічне підложжя цього? Чи знайшлося щось у ній, що давало б підставу для сьогоднішньої боротьби українців? Що в трипільській, праукраїнській культурі є важне й типове?
Фінляндець археолог Т а л ь ґ р е н окреслює її, як «типову рільничу культуру, з населенням, що групувалося часто над берегами рік у фортифікованих оселях. Західні первні тут були знаменні для політичної й економічної організації в степах завжди осілого населення, а ніколи кочовничого» («Передскитійська Понтида», 1926).
Отже, культура осіла, хліборобська, розвинена політично, із власними правовими і моральними нормами, із традиціями, що безпереривні аж до наших днів.
Тим часом що бачимо обіч? Расу цілком номадську. Археологічні розкопи не викрили на Московщині слідів хліборобства раніш ІХ віку по Христі. Отже – цілковита прірва між праісторією України й Москви.
З другого боку, в тих часах «витриски Балтика досягають тільки Волині і Полісся в неолітичну добу». Отже – прірва між праісторією України й Польщі. «Ні з Балтиком, ні з Уралем не маємо нічого спільного», – зазначує сучасний український учений, і вже на еміграції у 1932 році з’являється, як практичний вислів цього, поділ сучасних слов’янських народів на дві групи: 1. народів осілих і хліборобських ще в неоліті, як Україна, Югославія, Чехословаччина, 2. народів номадів і звіроловів з підложжям урало-алтайським (Московія) і балтійським (Польща, Білорусь) («Синоптична таблиця праісторичної структури слов’янських народів» В. Щербаківського).
Оповідають, що один із найвизначніших київських археологів інакше не називав Москву, як «цей народ – парвеню, приблуда». Є в цім мимовільний вираз гордости за свій край.
Досліди над трипільською культурою дали глибокі границі сучасним українцям, а кількатисячолітня безпереривна традиція густо населеної Пра-України, як висловився один з українських учених у своїй праці, – знов дає сучасним українцям «доказ непорушности володіння своєю землею упродовж тисячоліть».


Творчість Юрія Липи у видавництві "КАМЕНЯР" представлена такими книгами:

Липа Юрій. Твори: Том 6: Чорноморська доктрина
ISBN 978-966-607-703-2
Замовити книгу в нашому Магазині  
 
 

Липа Юрій. Вірую [Текст]: Вибрані вірші; перевидання за збіркою 1938 р. / Юрій Липа; Післяслово М. Комариці. - Львів: Каменяр, 2013. - 116 с. : портр. ISBN 978-966-607-259-3
придбати книгу можна тут 

 
Липа Юрій. Суворість [Текст]: [вірші]; перевидання за збіркою 1931 р. / Юрій Липа; Післяслово  Миколи Крупача. – Львів: Каменяр, 2014. – 79 с. : іл.  – (Біб-ка Благод. фонду «Призначення» ім. Юрія Липи. Число 5).
ISBN 978-966-607-285-1
придбати книгу можна тут 
 
Аркушеве видання. Юрій Липа (1900-1944). Портрет 1. Видавництво "КАМЕНЯР" 
придбати можна тут 
 
Аркушеве видання. Юрій Липа (1900-1944). Портрет 2. Видавництво "КАМЕНЯР" 
придбати можна тут 
 
Липа Юрій. Світильник неугасимий [Текст] / Юрій Липа. - Львів: Каменяр, 2023. - 32 с.: портр.
ISBN 978-966-607-325-6
придбати книгу можна тут
 
Шипка Галина. Юрій Липа - пророк [Текст] / Галина Шипка. - 2-ге вид. - Львів: Каменяр, 2017. - 18 с. : портр. 
ISBN 978-966-607-427-9
придбати книгу можна тут 
Липа Юрій. І прийде час: поезія [Текст]; упоряд. Мар’яни Комариці / Юрій Липа. - Львів : Каменяр, 2019. - 47 с.: іл. - (25 улюблених віршів).  ISBN 978-966-607-491-0 
Липа Юрій. І прийде час: поезія [Текст]; упоряд. Мар’яни Комариці / Юрій Липа. - Львів : Каменяр, 2019. - 47 с.: іл. - (25 улюблених віршів).
ISBN 978-966-607-491-0
 
придбати книгу можна тут 
Гринів Олег. Україна як зав'язь великої держави: Аргументація Юрія Липи проти підступів українофобів [Текст] / Олег Гринів. - Львів: Каменяр, 2020. - 45 с. - (Акценти). ISBN 978-966-607-535-3 
Гринів Олег. Україна як зав'язь великої держави: Аргументація Юрія Липи проти підступів українофобів [Текст] / Олег Гринів. - Львів: Каменяр, 2020. - 45 с. - (Акценти).
ISBN 978-966-607-535-3
придбати книгу можна тут 

Липа Юрій. Твори:Т. 2: Проза: Нотатник
придбати книгу можна тут
про книгу тут


Липа Юрій. Призначення України
придбати книгу можна тут
про книгу тут

 

Липа Юрій. Світлість


Шипка Галина. Юрій Липа - пророк
придбати книгу можна тут  
про книгу тут


Юрій Липа: Хроніка життя
придбати книгу можна тут
про книгу тут

 
Галина Захарясевич-Липа: Спомин про мисткиню: [Текст] / Упоряд. Д. І. Сапіга; худож. оформл. Р. Б. Бедрій. - Львів: Каменяр, 2021.-122 с.: іл.
ISBN 978-966-607-570-8

Ця книжка - своєрідна данина пам'яті про талановиту мисткиню Галину Захарясевич-Липу (1910-1968). Прийшовши на світ Божий 110 років тому, вона отримала на свою долю нелегке, а в деякий час й жорстоке життя. Обдарована Божою ласкою і своїми батьками різноманітними талантами, яскраво розпочала свій творчий шлях як художниця, але згодом страшні випробування врешті-решт привели до майже повного забуття, що було прогнозованим у радянський час. Через різні - не такі чисельні - доступні публікації, які склали цю книжку, через її твори пробуємо відтворити життєвий шлях мисткині і прокласти бодай невеличку стежечку до її увічнення.

Замовити книгу в нашому Магазині